Podróż do ludzkich serc – reportaż Małgorzaty Rybok – nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika w Łaziskach Górnych

22 czerwca 2021

Pomaganie oraz  wspólne działanie to przepis na szczęście. Warto także podążać  szlakiem jaskółki. Do tej niezwykłej podróży zaprasza Małgorzata Szolc – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Łaziskach Górnych, która  nieustannie  inspiruje do tego, aby żywiołem życia uczynić dobro.

Jak długo trwa podróż do Kagadi?

Podróżować jest bosko- brzmią słowa znanej piosenki. Wpatrujemy się zatem -za radą Gosi- w horyzont i myślimy,  gdzie on prowadzi. Nie stawiamy sobie granic. Wprost przeciwnie, wyruszamy w najdalsze zakątki, aby otworzyć się na świat , bo już wiemy, że podróż odmienia, że otwiera oczy, odrywa od rutyny i przynosi radość  serca, a nawet  duszy, bo to pojemniejsza przestrzeń.

Kierunków wiele. Ruszajmy śmiało przed siebie…A może do Afryki? Zachęca nas zdecydowanie. Pojawiają się obawy… nie, to za daleko jak na początek. Ale już po chwili zapala nas pozytywna energia  założycielki Kagadi Home. Razem z nią wybieramy docelowe miejsce
i wyznaczamy trasę: Łaziska Górne- Kagadi w Ugandzie.

Wkrótce okazuje się, że to podróż niezwykła i możliwa  dla każdego bez wyjątku, bo
na wyciągnięcie przyjaznej dłoni do drugiego człowieka. Przynosi szczęście  bez granic i wiele pozytywnych uczuć oraz wartościowych doświadczeń. A więc najwyższy czas, żeby przedstawić także innych pasjonatów tej ekspedycji, a przede wszystkim  zachęcić Ciebie do tego, abyś i Ty się przyłączył.

Tak wiele dobra wokół…

16 czerwca 2021 roku. Godzina 16:00. Rynek w Mikołowie skąpany w słońcu wypełnia się coraz bardziej uczestnikami imprezy. Stowarzyszenie Turystyczno- Sportowe Biegaton Mikołów oraz Fundacja  Kagadi Home zorganizowały  wydarzenia, z których  całkowity dochód przeznaczony jest na wsparcie edukacji dzieci w ugandyjskiej wiosce Kagadi.

Wokół gwar, radość, uśmiech, serdeczne rozmowy- nareszcie już nie zdalne, ale takie, które budują prawdziwe więzi. Wolontariusze oferują  pyszne ciasto , a także dbają o wymiar stylizacyjny – afrykańskie warkoczyki chciał mieć dzisiaj każdy. I jeszcze  sportowa rywalizacja najmłodszych
w Biegatonkach… Wszystkich połączył wspólny cel- pomaganie. Bo jak mówi założycielka Fundacji: „To wsparcie i pomoc są miernikiem wiary w drugiego człowieka. I nie tylko chodzi tu o materialny wyraz, ale przede wszystkim ten ludzki, oparty na życzliwości.”

Słońce z Kagadi  w Łaziskach.

20 czerwca 2021 roku, początek lata i 32 stopnie Celsjusza. Żar leje się z nieba. Iście afrykański upał… Ale to żadne utrudnienie dla uczestników kolejnego wydarzenia  w ramach działań Biegatonu Mikołów oraz Fundacji Kagadi Home. Tym razem dorośli zawodnicy rywalizowali na leśnej trasie w biegu i w marszu w zawodach o nazwie Leśna Szarańcza. Wśród nich jest Gosia- zmęczona, ale szczęśliwa.

W tym dniu  nie mogło zabraknąć  również energii młodych wolontariuszy, którzy częstowali ciastem, cytrynową lemoniadą, kawą, a nawet kiełbaskami i zupą. Dowiedli, tak  jak wcześniej, że bezinteresowne pomaganie przynosi największą satysfakcję. Do skarbonki na rzecz dzieci z Kagadi wpadają kolejne banknoty, a ofiarodawcy mówią, że przyszli  tutaj, ponieważ zachęciła ich pozytywna energia chłopaka i dziewczyny rozdających ulotki o tym wydarzeniu.

Szlakiem jaskółki…

Młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika polubili tę wyprawę, do jakiej zachęca Małgorzata Szolc. Dlaczego? Twierdzą, że nie ma nic lepszego niż poświęcenie czasu dla drugiego człowieka. „Chcemy pokazać, że warto nieść nadzieję! Jesteśmy tutaj, bo razem możemy pomóc naszym rówieśnikom, a jednocześnie wzmocnić nasze relacje”- mówią, zaplatając kolejne afrykańskie warkocze.

Tak więc podróż do ludzkich serc rozpoczęła się na dobre. Dzięki niej możesz tylko zyskać, nic nie stracisz. Ale dlaczego szlakiem jaskółki? „Bo jaskółka zwiastuje nadzieję, przynosi boską energię, a zabiera złe samopoczucie…i jest strażniczką domowego ogniska!”- podkreśla  z uśmiechem założycielka Fundacji Kagadi Home.

Skip to content