Statut Fundacji
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Fundacja „Kagadi Home”, zwana dalej „Fundacją” ustanowiona przez Małgorzatę Szolc, zwaną dalej „Fundatorem” aktem notarialnym (Repertorium A numer 120/2021) sporządzonym w siedzibie Kancelarii Notarialnej S.C. notariuszy Macieja Piwowarskiego i Katarzyny Stanek, w Mikołowie, przy ulicy Krakowskiej 5.
Niniejszy statut Fundacji jest zwany dalej „Statutem”.
§2
- Siedzibą Fundacji jest miasto Łaziska Górne.
- Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej oraz obszar poza jej granicami. Fundacja może tworzyć stałe lub tymczasowe biura w innych krajach niż Rzeczpospolita Polska.
§3
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Fundacja może posługiwać się tłumaczeniem i odpowiednikiem swojej nazwy w językach obcych.
- Fundacja może używać znaku graficznego Fundacji z napisem wskazującym jej nazwę.
- Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, dyplomy oraz inne wyróżnienia i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§4
- Fundacja prowadzi działalność statutową, oraz może prowadzić działalność gospodarczą, po spełnieniu wymagań określonych niniejszym Statutem. Cały osiągany dochód Fundacja przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.
- Fundacja może przystępować do spółek, fundacji, stowarzyszeń i innych formacji społecznych.
- Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym profilu działalności.
- Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem danych indentyfikacyjnych Fundacji. Pieczątki w zależności od potrzeb mogą być używane po polsku lub w innej wersji językowej.
- Działalność gospodarcza Fundacji może być również realizowana poprzez uczestnictwo w spółkach prawa cywilnego i handlowego, w tym w spółkach z udziałem podmiotów zagranicznych na zasadach określonych w stosownych przepisach.
- Podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej leży w kompetencjach Fundatora.
- Decyzja o rozpoczęciu działalności gospodarczej Fundacji następuje poprzez podjęcie stosownej decyzji na piśmie przez Fundatora i przedstawieniu jej Zarządowi, wraz z decyzją o której mowa w §15 ust. 2 Statutu w zw. z §4 ust. 8 Statutu.
- W przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej, Fundator podejmie decyzję o zmianie Statutu o której mowa w §15 ust. 2 Statutu, w tym w szczególności o określeniu przedmiotu działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz sposobu prowadzenia rachunkowości.
§5
Fundacja może tworzyć stałe i czasowe oddziały terenowe, zakłady, filie lub przedstawicielstwa, może łączyć się z innymi fundacjami oraz wchodzić w skład stowarzyszeń w kraju i za granicą. Fundacja może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym celu działania. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje Fundator.
§6
Fundacja działa na podstawie prawa polskiego oraz postanowień niniejszego Statutu.
ROZDZIAŁ II
CELE FUNDACJI I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§7
Do celów statutowych Fundacji należy działalność na rzecz i w zakresie:
- Zapewnienia dostępu do żywności i zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych rodzinom pochodzącym z biedniejszych regionów Ugandy.
- Ochrony i promocji zdrowia i higieny, w tym w szczególności ochrona i promocja zdrowia wśród osób z biedniejszych regionów Ugandy,
- Działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechnienia i ochrony praw dziecka.
- Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym
- Upowszechnienia i ochrony wolności i praw człowieka
- Pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
- Budowania potencjału społeczności, rozwijanie jej poczucia samowystarczalności zmierzającego do usamodzielniania się rodzin.
- Działalności na rzecz organizacji, których cele są zbieżne z działalnością Fundacji, w szczególności tych, których celami statutowymi są szeroko rozumiane organizowanie i niesienie pomocy w każdym wymiarze, w szczególności pomocy humanitarnej.
- Rozwijanie aktywności społecznej, zawodowej, oświatowej, kulturalnej.
- Działalności polegającej na nauce, szkolnictwie wyższym, edukacji i wychowaniu, w tym
w szczególności:
a/ wspieranie i promowanie działań edukacyjno-oświatowych dzieci, młodzieży i dorosłych;
b/ niesienie pomocy dzieciom, w tym szczególnie uzdolnionym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej;
c/ udzielanie pomocy placówkom wychowawczym, oświatowym i opiekuńczym;
d/ podejmowanie i wspieranie działań w zakresie szerzenia oświaty wśród osób i dzieci mających do niej utrudniony dostęp;
e/ doskonalenie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzież i dorosłych. - Podejmowania działań psychologicznych, pedagogicznych, medycznych, opiekuńczych, prawnych na rzecz osób potrzebujących.
- Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
§8
Swoje cele Fundacja realizuje w szczególności poprzez:
- Przekazywanie stałego, comiesięcznego wsparcia finansowego.
- Prowadzenie i organizowanie działań zmierzających do gromadzenia środków finansowych poprzez zbiórki, akcje charytatywne oraz projekty.
- Organizowanie zbiórek artykułów szkolnych, odzieży i podstawowych środków higienicznych.
- Organizowanie działań szkoleniowych, prowadzenie wykładów, warsztatów, konferencji mających na celu przekazywanie wiedzy i wymianę doświadczeń.
- Współpracę z osobami i instytucjami celem wymiany doświadczeń i tworzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie celów statutowych Fundacji.
- Inspirowanie różnych form ofiarności społecznej na rzecz osób potrzebujących.
- Organizację wydarzeń kulturalnych i artystycznych, w szczególności o charakterze charytatywnym.
- Współpracę z instytucjami państwowymi i samorządowymi, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi, instytucjami sektora prywatnego, organizacjami kościelnymi, instytucjami Unii Europejskiej oraz osobami fizycznymi w kraju i za granicą w celu realizacji zadań statutowych.
- Współpracę z instytucjami świata kultury, nauki, organizacjami społecznymi, środkami masowego przekazu oraz innymi podmiotami lokalnymi, krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi stawiającymi sobie cele zbieżne z celami Fundacji.
- Propagowanie kierunków działania Fundacji celem pozyskania donatorów, zapisów, spadków, darowizn, na realizację celów statutowych.
- Wspieranie i organizację wolontariatu.
- Organizowanie działań z szeroko pojętego zakresu promocji zdrowia.
- Zakup sprzętu, urządzeń i materiałów służących do realizacji celu Fundacji i nieodpłatne przekazywanie lub udostępnianie ich osobom, placówkom i instytucjom.
- Współpracę ze środkami masowego przekazu w sprawach dotyczących popularyzacji i promocji działań Fundacji.
- Upowszechnianie w Internecie, w środowiskach masowego przekazu, w formie audycji radiowych lub telewizyjnych, filmów telewizyjnych, artykułów prasowych oraz reportaży, wywiadów w prasie, radio i telewizji i za pomocą wydawnictw, wiedzy w zakresie objętymi celami Fundacji.
- Organizowanie indywidualnego patronatu osób z Polski i innych krajów nad dziećmi i młodzieżą z Ugandy.
- Inne przedsięwzięcia zmierzające do realizacji i osiągania celów ujętych w statucie.
ROZDZIAŁ III
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§9
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski, na który składa się wkład przekazany przez Fundatora w wysokości 1000,00 zł (tysiąc złotych), która będzie stanowiła fundusz założycielski Fundacji. Ponadto majątek Fundacji stanowią dochody Fundacji w postaci środków finansowych, nieruchomości i ruchomości oraz innych składników majątkowych nabytych przez Fundację w toku jej działania.
§10
- Dochody Fundacji mogą pochodzić z:
a/ darowizn, spadków, zapisów;
b/ dotacji i subwencji osób prawnych oraz rządów innych państw i organizacji międzynarodowych;
c/ ofiarności publicznej;
d/ dochodu z majątku Fundacji,
e/ odsetek bankowych. - Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową oraz pokrycie kosztów jej działalności.
§11
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§12
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji może złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza wówczas, gdy w chwile składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku przewyższa długi spadkowe.
§13
Zabronione jest:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem fundacji w stosunku do Fundatora, członków organów Fundacji oraz osób, z którymi członkowie organów Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”;
- wykorzystywania majątku na rzecz Fundatora, członków organów Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego;
- przekazywać majątku na rzecz Fundatora , członków organów Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeśli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą Fundator, członkowie organów Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ IV
ORGANY FUNDACJI
§14
Organami Fundacji jest Zarząd Fundacji.
- Fundator Fundacji wchodzi w skład pierwszego Zarządu i staje na jego czele jako Prezes Zarządu.
- Zarząd Fundacji składa się z 3 osób, w tym Prezesa i Wiceprezesa.
- Członkowie Zarządu są powoływani na czas nieoznaczony i mogą być w każdym czasie odwołani.
- Członków Zarządu powołuje i odwołuje Fundator – Prezes Zarządu, a w razie jego śmierci albo utraty zdolności do czynności prawnych kompetencje te przejmuje Wiceprezes Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
- Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał zwykłą większością głosów.
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu w szczególności należy:
a/ Reprezentowanie Fundacji wobec osób trzecich;
b/ sprawowanie pieczy i kontroli nad majątkiem Fundacji;
c/ kierowanie bieżącą działalnością Fundacji;
d/ uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych Fundacji;
e/ przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, subwencji i dotacji;
f/ podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych
organów lub Fundatora;
g/uchwalanie rocznych planów finansowych.
h/ tworzenie i znoszenie jednostek organizacyjnych Fundacji;
i/ wnioskowania o zmianę Statutu Fundacji i zmianę celów Fundacji;
j/ sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji; - Zarząd Fundacji może powoływać i odwoływać zespoły doradcze, a także inne ciała doradcze jak np. radę programową lub radę honorową.
- Do reprezentowania Fundacji uprawniony jest Fundator- Prezes Zarządu oraz Członkowie Zarządu, każdy z nich działający samodzielnie.
ROZDZIAŁ V
ZMIANA STATUTU I LIKWIDACJA FUNDACJI
§15
- Zmiana Statutu, w tym w zakresie celów Fundacji, należy do wyłącznej kompetencji Fundatora – Prezesa Fundacji. W razie jego śmierci lub utraty zdolności do czynności prawnych kompetencję tę przejmuje Zarząd.
- Zmiana Statutu Fundacji następuje poprzez podjęcie stosownej decyzji na piśmie, pod rygorem nieważności i przedłożenie jednolitego Statutu Fundacji Zarządowi.
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Decyzję o połączeniu z inną Fundacją podejmuje Fundator – Prezes Zarządu w sposób analogiczny do procedury zmiany Statutu.
- Połączenie z inną Fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
§16
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w przypadku wyczerpania swojego majątku.
- Decyzję w przedmiocie likwidacji podejmuje Fundator. Decyzja w przedmiocie likwidacji następuje poprzez stosowną decyzją na piśmie, pod rygorem nieważności i przedłożenie jej Zarządowi.
- Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Fundator. Likwidatorem Fundacji mogą być członkowie ostatniego Zarządu albo osoba wskazana przez Fundatora.
- Majątek pozostały po likwidacji Fundacji może zostać w całości przeznaczony na cele zbliżone z celami Fundacji. Konkretne cele, na jakie zostanie przeznaczony majątek zostaną wskazane przez Fundatora.
ROZDZIAŁ VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§17
Decyzje w przedmiocie zmiany Statutu podejmuje Fundator.
§18
Decyzje podejmowane przez Fundatora, a przewidziane postanowieniami niniejszego Statutu powinny mieć postać pisemnych oświadczeń.
§19
Do spraw nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Statutu zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 o fundacjach.